Totális fordulat Németországban, Scholz hátat fordított Ukrajnának?
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
Az Uniper energiaipari óriáscég óriási bajban van a magasra szökő energiaárak és az Oroszországot sújtó szankciók miatt.
Németország véglegesítette a nehéz helyzetben lévő Uniper energiaipari vállalat megmentésére irányuló tervet – erősítette meg Olaf Scholz kancellár pénteken. A nagykereskedelmi gáz- és áramimportőrt csőd fenyegeti az ukrajnai háború miatt egekbe szökő energiaárak valamint a szankciók miatt.
Scholz egy berlini sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kormány 30%-os részesedést kap az energiaipari cégben.
Scholz hozzátette, hogy
és a KfW állami bankon keresztül 9 milliárd euróra bővíti a hitelkeretet. Scholz elmondta, hogy más, nehéz helyzetben lévő közműcégek számára is lehet forrásokat biztosítani, de a mentőcsomag egyszeri intézkedés.
„Az Uniper olyan vállalat, amely létfontosságú az ország gazdasági fejlődése és polgáraink energiaellátása szempontjából” – mondta Scholz. Az elfogadott intézkedéseket „a vállalat megmentéséhez való jelentős hozzájárulásnak” nevezte, amely lehetővé teszi az Uniper „stabilizálását a jövőre nézve”.
A terv mintegy 267 millió eurós tőkeemelést foglal magában, részvényenként 1,70 eurós kibocsátási áron – áll az Uniper közleményében. Az Uniper legnagyobb részvényese, a Fortum finn energetikai vállalat aláírta a tervet. A Fortum részesedése várhatóan jelentősen csökken a mentőcsomag eredményeként.
Scholz elmondta, hogy az Uniper a rögzített áras szerződések ellenére is átháríthatja a költségnövekedést az ügyfeleire. Elmondta, hogy a német lakosoknak ősztől további áremelésekre kell számítaniuk, de további segítséget ígért azoknak a háztartásoknak, amelyeknek gondot okoz az energiaszámlák kifizetése.
Az Uniper egy nemzetközi energetikai csoport, amely villamos energiát és gázt értékesít nagykereskedelmi ügyfeleknek, például regionális közműszolgáltatóknak.
A cég két héttel ezelőtt állami támogatást kért, miután az orosz energiaóriás Gazprom csökkentette az Európába irányuló gázszállításokat. A hét elején Klaus-Dieter Maubach, az Uniper vezérigazgatója azt mondta, hogy a cég teljes mértékben kihasználta a KfW-től kapott 2 milliárd eurós hitelkeretet, miután más forrásokból kellett gázszállítást biztosítania.
Németország továbbra is nagymértékben függ az orosz gázimporttól, amely a gazdasági minisztérium adatai szerint a júniusban felhasznált gáz 26%-át tette ki. Oroszország 10 napra karbantartás miatt lezárta az Északi Áramlat-1 gázvezetéket, amely a Balti-tenger alatt fut Németországba.
Berlin attól tartott, hogy Moszkva az ukrajnai háború miatti nyugati szankciók megtorlásaként végleg elzárja a csapokat. Az Északi Áramlat-1 csütörtökön újraindította a szállítást, de az áramlás csak a normál kapacitás 40%-át éri el.
Nyitókép: BRITTA PEDERSEN / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP